• 0(216) 510 20 74
  • info@starplas.com.tr
  •  

METAL SABUNLAR

Çinko Stearat

Çinko Stearatın Kullanım Alanları ve Daha Fazlası Hakkında Detaylı Bilgi ve Satış Destek İçin Tıklayınız.

Kalsiyum Stearat

Kalsiyum Stearatın Kullanım Alanları ve Daha Fazlası Hakkında Detaylı Bilgi ve Satış Destek İçin Tıklayınız.

Magnezyum Stearat

Magnezyum Stearatın Kullanım Alanları ve Daha Fazlası Hakkında Detaylı Bilgi ve Satış Destek İçin Tıklayınız.

METAL SABUNLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Farklı uzunluklardaki yağ asitlerinin metaller ile oluşturdukları bileşiklere metal sabunları denir. PVC formüllerinde yardımcı stabilizatör ve iç/dış kaydırıcı olarak kullanılmaktadırlar. Metal sabunları PVC formüllerinde tek tek kullanılabildikleri gibi sinerjik kombinasyonlar halinde de (Ca/Zn, Ba/Zn vb.) kullanılabilmektedir. En çok bilinen türleri stearik, laurik veya benzoik asidin Al, Ba, Ca, Pb, Mg veya Zn sabunlarıdır.

PVC formüllerinde iç kaydırıcı olarak kullanılan kalsiyum stearat, baryum stearat ve bu metallerin lauratları aynı zamanda ısı stabilitesini artıran, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek CaCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

PVC formülasyonlarında dış kaydırıcı olarak kullanılan çinkonun metal sabunlarından, çinko stearat ve çinko laurat aynı zamanda ilk renklenmeyi azaltıcı etkiye sahiptir. Proseste, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek ZnCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

METAL SABUNLARIN KULLANIM ALANLARI