KARBON SİYAHLARI

PİGMENTLER

Karbon Siyahı; gaz ve sıvı haldeki hidrokarbonların eksik yanmasıyla elde edilen çok ince tanecikli yapılardır. Karbon siyahının çoğu, tabii gazların veya rafineri sıvı yağların tam yanmaması ile özel fırınlarda yan ürün olarak elde edilir. Yanan gazların taşıdığı karbon siyahı tanecikleri çeşitli ayırma vasıtaları ile gazdan ayrılır. Karbon siyahı, içerik olarak % 95 karbon elementine sahip olmakla beraber, az miktarlarda oksijen, hidrojen ve nitojen de içermektedir. Karbon siyahı farklı üretim metodlarıyla üretilmektedir.

Karbon siyahı plastik sektöründe de ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Karbon siyahı, plastik ürünlerde siyah boyama amaçlı tercih edilebilmektedir. Karbon siyahı çeşidine göre farklı tonlarda ürüne siyah renk verebilmektedir. Karbon siyahı, kauçuk ürünlerde, teker yapısında olduğu gibi, ürüne mukavemet açısından güçlendirici dolgu (filler) olarak katılmaktadır. Renk dışında, karbon siyahın lastik sektöründe kullanılmasının en önemli amaçlarından bir diğeri de , karbon siyahın iyi bir “UV Absorber” olmasıdır. Bilindiği üzere kauçuk ürünler güneş ışınlarına maruz kaldıklarında, yapısında bağlarda olan hasarlar nedeniyle hem renk solması hem de mukavemet açısından ürünün bozulması (photo degradation) ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan, ürünün içerisinde muhtemel bulunan karbon siyahı tanecekleri, güneşden gelen UV ışınları tutarak ( absorbe ederek), ışınların kauçuk karışımının yapısını bozmasının önüne geçilmektedir.

Karbon siyahın UV koruması kauçuk sektörü için çok önemli kullanım amaçlarından biridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, farklı karbon siyahları çeşitlerinin farklı UV Koruma özelliklerinin bulunmasıdır. Bu konuda en önemli parametrelerden biri, karbon partikül boyutudur. Ortalama karbon partikül boyutu küçüldükçe, karbon siyahın UV Koruma kabiliyeti artmaktadır.

KARBON SİYAH’I HANGİ ALANLARDA KULLANILIR ?

Karbon siyahı ’nin kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Plastik Sektörü

Lastik ve Kauçuk Sektörü

Boya Sektörü

Boru İmalatı

Kablo sanayi

STARPLAS KARBON SİYAHLARI ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış,  ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada Starplas kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve Starplas Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler Starplas kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

KARBON SİYAHLARI KULLANIM ALANLARI

KABLO SANAYİ

BOYA İMALATI

BORU İMALATI

LASTİK ÜRETİMİ

TALEP FORMU