ÇİNKO BORAT

ALEV GECİKTİRİCİLER

Kimyasal formülü xZnO.yB2O3zH2O dur. Duman bastırıcı olarak kullanılan ve bünyesinde bor ihtiva eden kimyasal bir maddedir. Beyaz, nem çekmez, viskoz ve toz bir maddedir. Suda düşük çözünebilirliğe sahip olması ve yüksek dehidrasyon sıcaklığına sahip olması, çinko boratın en önemli özelliklerindendir. Katı polimer katkı maddelerine de sıkma ya da püskürtmeli kalıplama yoluyla ilavesinin yapılması mümkündür. Yalnızca kuvvetli asit ve bazlarla hidroliz olabilir. Ayrıca metaller ve reçineler arası yapışma ve anti-art özelliği kazandıran bir maddedir.

Çinko boratlar alev geciktirici, korozyon geciktirici ve duman bastırıcı olarak polimerlerde ve kaplamalarda özellikle pvc, naylon ve halojenli polyesterde kullanılır. Yüksek dehidrasyon sıcaklığına sahip olduğu için yüksek sıcaklıklara dayanıklı plastik üretiminde kullanılır. Çinko boratlar yanmaya dayanıklı kablolarda, yanmaya dayanıklı kumaşlarda, elektrik-elektronik parçalarda, boyalarda, otomobil-uçak iç aksamlarında, kağıt ve tekstil endüstrisinde kullanım alanlarına sahiptir.

Diğer alev geciktiricilerle kıyaslandığında daha etkili bir duman bastırıcı olmasından ve diğer alev geciktiricilere göre daha ucuz olmasından dolayı çoğunlukla tercih edilmektedir. Son yıllarda çinko boratın diğer alev geciktiricilerle farklı uygulamalarda birlikte kullanımı gittikçe artmaktadır. Örneğin çinko borat halojen içeren ve içermeyen sistemlerde alüminyum hidroksil ve magnezyum hidroksil ile birlikte kullanılma özelliğine sahiptir. Çinko borat alev geciktirici kullanılmasının dışında mantar ve böcek öldürücü olarak ahşap aksamların korunmasında, cam ve seramik sanayinde ergime noktasını düşürmek için de kullanılır.

ÇİNKO BORAT HANGİ ALANLARDA KULLANILIR ?

Çinko borat’in kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Otomobil / uçak iç aksamları üretiminde

Elektrik/elektronik parça üretiminde

PVC kaplamaları

Yangın geciktirici ve yangın söndürücü üretim sektörlerinde

Mantar ve böcek öldürücü ilaç sektörlerinde

Tekstil ve plastik enstitüsünde

Kablo sanayi

STARPLAS ÇİNKO BORAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış,  ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada Starplas kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve Starplas Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler Starplas kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

ÇİNKO BORATLARIN KULLANIM ALANLARI

OTOMOTİV SANAYİ

PVC SANAYİ

ALEV GECİKTİRİCİLER

TEKSTİL

KABLO SANAYİ

PLASTİK SANAYİ

TALEP FORMU